Thursday, December 01, 2005

Исповедта на КоскаДРОГА

ИСПОВЕДТА НА КОСКА

Дрогата кај нас е навлезена во крвотокот на најмладите. Достапна е секаде. Дечките се дрогираат насекаде, а дилерите работат неуморно 24/7. Не е никаква тајна дека од Кондово за 250 евра може да се „среди“ кило марихуана. За оние што немаат претстава, во обем тоа е колку вреќа пиперки од 20 кг. Косово и Албанија се изворот на оваа чудотворна билка. Нејзиниот опоен чад патува од Шипковица и Вејце преку Тетово па сé до Кондово од каде скопските дилери сами ја подигаат „робата“. Тоа се момци не постари од 23 години. „Тревата“ ја дистрибуираат на ситно, продавајќи „шибици“ по 300, 500 и 1000 денари. Ако операцијата минува без пречки, од разложениот килограм марихуана се вадат и по 2000 евра, а се разбира останува и за „дување“ џабе. Што се однесува до љубителите на потврди дроги, освен секогаш актуелната и ослогласена Струга менито може да го побарате и во Куманово. Кумановци во соработка со соседите од север моментално се најексплоатираните дистрибутери на хероин и таблети екстази во Македонија. Паковка хероин чини 500 денари, а една „бонбона“ е 300. Ако ја купиш директно на техно журка, ќе платиш 150 денари повеќе.

КОСКА ЗБОРУВА

- Ало, бачко, ти си !
- Да бе, пеер, ја.
- На Ким у 10:00, ОК ?
- Ок, ок. Еј, а ќе дое Маки ?
- Да бе да.
- Кул, значи секој по стотче, таман за шибица.
- Да бе пеер, аман. Ај се глеаме.
- Чао!
- Чао!
Шо да ти кажам. Тоа ни е филмот, затоа и се договараме. Е откоа ќе се здрвиме тек тогаш идат правите причи. Се филмаме до бесвест, западњачки, ти текнуе. Шо ти е бе, па ние сме једини у земјава шо размишљаме европски, ти ибам.
Иначе, собирање по стотче и бркање шибла за у град е многу таманска ствар. Знаеш, баче, тоа го праат сите у генерација, а најбоље је у тројка. За само евро ипол си тиква цела вечер и екстра ти е. Уше ако ди пуштат твоите нешо вишка, имаш и за цидарско пред продавничка. Најбоље е зелено, поише откачуе. Ха, ха, ха.
Летово као нешо ја и моите у Грчка. Фурка невидена. Стариот ме нафура и ја да доам, демек ќе ми пријало солена вода. Кур се тресе у солена вода, педерчето нејќеше да ме остаи сам дома. Јадев бед, шо да ти распраам. Знам, гарант тоа му беше филмот, а и онаа шуглана тетка Ленче или мама, го поддржа. Иначе муабетот уствари ми беше за кешот. Реално, бачко за да откачиш у Грчка ти требаат минимум 50 евра за искачање. Мало пивце ти е 5 евра или у превод шибла кај нас и плус влез за у диско. Ремизирам, овај резимиран, као беше, тоа вие треба да знаете. Значи, овај 5, 6 пивца, шо не те ни крепат, оп 30-ка отишла и улазот 15-ка, 20-ка ете ти пееска у еуро. Шо ти е, за “ХаГе” (марихуана) не смееш ни да помирисаш. У Скопје со шибица во џеб пеер влагам кај сакам. Ќе ти ибам Грчка ќе ти ибам, нешо море, нешо острови, зеленило, песок, ситна бе боранија. Шо ви е бе за 50 евра од Кобра од Кондово средуам 150 грама зелено. 100 ги шиткам за 100 евра на по 20-ки и пафкам гага две недели башка и частам и сум манга, а кешот изваден. Кобра завчера падна, али нема везе, хипотетички рачунам, конташ. За кеш праење имаш и боља заебанција, бомбони (екстази). Идат у Грчка ко алва, 20 евра комад, се распитав. Али рано ми е за тој филм. Тоа е математиката на моја генерација.
У Скопје си закон, цар, свој чоек. Убао ти е. Сивичко, фино, сите пафкаат мр-мр, имаш смог и ти смрди. Исто ко дома. Најбоље. За малку кеш увек си проаѓаш класика. Ефтино као девета симфонија од Бетовен, ја сфаќаш финтава?
После нешо сакаме европска унија е па курац бачко. Шо мислиш оние Јамајка, Холандија, Швајцарија или Белгија будали се ебате. Таму си пафкаш кај сакаш, не ти чуе. Идеш у школо здрвен, те прашуе Историја шо се случило у Сан-Стефано, ти и одговараш, Сан-стефано?! Пииис жено, андрстенд, пиис. Одговорот ти е ко за двојче, а она не ти смее нишо. Европа бачко. Тоа сакам да ти доловам. Ти текнуе. У Европа, ремизирам треба да се пафка, здраво е ти текнуе. Не се они будали шо го легализирале, потреба на држвата, ти текнуе. Така го спречуваат хероинот. Ијам читано, у Швајцарија на мајка му на еден дечко, ко ја, и дале “грас” у болница. Типкава имала проблеми со синусите и добила рецепта да пие чај од “мара”. Екстра за мајкава, како не беше Ленче, му се невиди, да се отвори малце. Ем чај си пие, ем си откачуе и не му кења на синот. Олабаена релација. А не моине, све нешо немаме пари, учи сине, го тапат само, Ич не ги поштуем. Кој не им стаи трип (ЛСД) у супава, еве на. Еј ова не го пишуј, ќе ме обесат дома. Покрај Кондово у струмичко, а и у дебарско-струшко бачко врие од квалитетен грас, а владава го пали бе ! Не ми се веруе. Тоа знаеш колкава штета е за економијава. Со ова НТШ-ево курац у Европа. КУУууурац. Се сеќавам, пред летово коа Швајцарија ја легализираше мариханата, на ист датум нашиве ја воведоа Алфа единицата. Им го знам целото име. Пази сеа : “Нова мобилна единица за борба против уличниот криминал”. Ќе ти ибам џандарска држава. Мики го тресеа на журка, му фатија само ризли и кецче (мал џоинт) и пак го наеба, ене го у кревет, мудата му се бумбар. Ееееј се изнервирав сеа, да ти ибам. Си идам бе си идам. Ме чека домашна по хемија. Новинари-лингури исти ко џандари, само испитуете. Нели виски ќе даевте за муабетов. Ракијава чкарт.

ЕПИЛОГ

Драги читатели, пред вас е клучинот извадок од редакцискиот диктафон, симнат од збор до збор. Нашиот соговорник сакаше да остане анонимен. Го викаат Коска. Се работи за средношколец, втора година во гимназијата Орце Николов. Дечкото беше во ред. Има надеж. Неговата нејасна претстава за актуелната состојба несомнено е вина на стариот и тетка Ленче.

Димитар Банов

Зошто „Порноблог“ ?

Развратници, блудници, педери, политичари, перверти, гадови, исфрустрирани, хистерични жени, курви, проститутки, прљави полицајци, нифоманки, политичарки, опоспии, макроа, дилери, наркомани и сите останати мили и драги декадентно-општествени девијации. ДОБРЕДОЈДОВТЕ на Порноблог и сега слободно може да ми го попопушите малку. Ако некој од вас случајно има џоинт нека се јави. Ќе биде ослободен од оралната должност. Ете затоа „Порноблог“. Па и ние отпадниците да си ијаме БЛОГ. Инаку, кумови на ПОРНОБЛОГ се Слаѓан и Ивица, за жал не се ни педери, ниту се дрогираат, ама се грди и ретко се бањаат. И тоа е нешто.

Вчера ебев една ниска и дебела. Ко да беше ќорава и мислам дека имаше краста на главата. Кога се разделивме забележав дека куца на левата нога. Јеби га, барем голташе.

До ебењe

БАН-ОФФ